42. ליקויי בניה- חברת דלתא בע"מ חויבה לפצות רוכשי דירה בגין ליקויי בניה ועגמת נפש 

 

 

חברת דלתא בע"מ חויבה לפצות רוכשי דירה בגין ליקויי בניה ועגמת נפש

כבוד השופט אליהו קידר מביהמ"ש בת"א חייב את חברת דלתא פיתוח השקעות ומסחר (1995) בע"מ לפצות רוכשי דירה- משפחת סטילר אשר הייתה מיוצגת ע"י עו"ד צבי שטיין מרמת-גן בגין ליקויי בניה ועגמת נפש.

להלן קטעים נבחרים מפסק הדין


תביעה זו עניינה בפיצויים בגין ליקויי בנייה ועוגמת נפש.


התובעים צירפו חוות דעת של מומחה מטעמם, יוסי בן חורין.על פי חוות דעתו, סך כל העלויות לתיקון הליקויים שפורטו בחוות דעתו, הוא 54,311 ש"ח (כולל מע"מ), הנתבעת בכתב הגנתה טענה, כי יש למחוק התביעה מחמת העדר יריבות, מאחר ועל פי סעיף 8 (יא) להסכם נקבע כי כל התביעות בכל הקשור לטיב הבניה ולליקויים תוגש נגד הקבלן, והתובעים יהיו מנועים ומושתקים מלתבוע את הנתבעת.

 

הנתבעת הגישה הודעת צד ג' נגד הקבלן שבנה את הבניין.

בית המשפט מינה כמומחה מטעמו את המהנדס והשמאי אליעזר שחר. בחוות דעתו הוא מצא ליקויים, אשר עלות תיקונם הוא 34,950 ש"ח, אליהם יש להוסיף מע"מ, ובסה"כ 40,892 ש"ח. עלות זו נכונה למדד אפריל 2002. משך זמן ביצוע התיקונים היא 23 ימים, אשר ב-7 מהם אין לדרוך על הריצוף ולא ניתן לגור בבית.
עלות התיקונים מתבססת על מחירי קבלן ראשי. אם התיקון יהיה ע"י קבלנים מזדמנים יש לקחת בחשבון תוספת של 50% על עלות התיקונים, ו-10% בעד פיקוח הנדסה על ביצוע התיקונים.
המומחה מטעם בית המשפט נחקר בחקירה נגדית על האמור בחוות דעתו.

האם יש לאפשר לנתבעת או לצד ג' לבצע את התיקונים?

 

התובע בחקירתו הנגדית לא נחקר כמעט בשאלה האם מנע כניסת מתקנים או על האמור בתצהיר עדותו הראשית בעניין הפניות לביצוע התיקונים והניסיונות שלא צלחו לתקן. הוא נשאל בעיקר מדוע לא פנה לצד ג' אלא לנתבעת. לנוכח ניסיונות התיקון שלא צלחו, אין מקום לאפשר לנתבעת או לצד ג' לבצע התיקונים.

 

ניתן היום ז' בתמוז, תשס"ה (14 ביולי 2005) במעמד ב"כ :______________

א. קידר, ש ו פ ט